Choroby wewnętrzne
Chroby wewnętrzne

Ropień płuc

Ropień płuc jest obecnie chorobą dosyć rzadką, najczęściej jego przyczyną jest zejście zapalenia płuc. Powikłaniem przewlekłego ropnia płuc może być wtórna skrobiawica.

W okresie kiedy nie było antybiotyków antybiotyków i sulfonamidów, najczęstszą przyczyną ropnia było poprzedzające go zapalenie płuc (ropień popneumoniczny). Obecnie tylko gronkowcowe i klebsiellowe zapalenie płuc jest realną przyczyną popneumonicznego ropnia. Z innych przyczyn najczęściej rak płuca przebiega pod maską ropnia płuc. Również ciało obce w płucu, zaaspirowane u osób z upośledzonym odruchem połykania, może stać się przyczyną ropnia.

Objawy ropnia płuc to awracająca gorączka, niekiedy niekiedy towarzyszącymi dreszczami, kaszel i wykrztuszanie dużej ilości ropnej plwociny, czasem pełnymi ustami i w określonej pozycji ciała - oto objawy typowe dla ropnia płuc.

W każdym przypadku ropnia płuc u osoby, która może być zarażona rakiem, płuc (osoby starsze, palacze), należy wykonać badania w kierunku raka płuc. W ropniu płuc rokowanie jest poważne, głównie wtedy, kiedy po 6 tygodniach leczenia, zmiany nie wykazują tendencji do cofania się.

Przeczytaj także artykuł:
Ropień płuc

Choroby układu oddechowego